У разі необхідності налаштування параметрів звукового сигналу ми рекомендуємо розглянути такі два пристрої як процесор та еквалайзер.
Процесор (Digital Signal Processor або коротко DSP) — електронний прилад або програмний комплекс, який максимально точно регулює параметри звукового сигналу. На виході отримується сигнал найвищої якості та координація роботи всієї акустичної системи.
Базовими функціями процесора є:
- рівно розподіляє звукові хвилі, коригуючи тимчасові затримки звукових хвиль.
- фільтрація частот, що обмежує сигнали, які не здатні відтворити джерело звуку.
- акцентування уваги деяких частотах чи навпаки затінити їх. Затримка звукових хвиль здійснюється по-різному. Це дуже зручно при взаємодії сабвуфера та фронтальної акустики. При цьому процесор постає як еквалайзер.
- узгоджує амплітудно-частотні характеристики (АЧХ). Звук досконалий у разі збігу сигналів АЧХ, які чує людина, та відтворюваного джерелом. На спотворення звуку впливає багато факторів, наприклад, довкілля.
- Імітує різні звукові поля. Процесор відтворює акустичну атмосферу концертного залу, театру, стадіону та інше.
Можна керувати звуковим сигналом за допомогою комп'ютера або регулятора на панелі процесора. Зміни відображаються на дисплеї та світлодіодних індикаторах.
Еквалайзер (Equalize або скорочено EQ) — пристрій або програма, яка покращує акустику в звуковому просторі, вирівнюючи всі частоти таким чином, щоб не було помітно звукового дисбалансу. Належить до пристроїв динамічної обробки, що змінюють АЧХ звукового девайса.
Сьогодні еквалайзер присутній у будь-якій аудіотехніці, чи то побутова, чи професійна.
З еквалайзером з'являється можливість коригувати:
- звучання акустичної системи чи навушників;
- Недоліки приміщення, в якому розміщена акустика;
- звук старих чи неякісних записів, зробити його більш зрозумілим;
- акцент або затінити деякі частоти на свій смак.
Існують дві групи еквалайзерів: графічні та параметричні.
За допомогою графічного еквалайзера весь частотний діапазон поділяється на лінії, які можна піднімати або опускати до 12 Дб. Крайні ліва та права смуги відображають фільтри низьких та високих частот.
До переваг графічних еквалайзерів відносимо:
- графічна показовість та зручне використання;
- можливість проводити різні сегменти спектра, у своїй відразу чути зміни всієї композиції у разі підвищення і зниження амплітуди;
- Простота і швидкість впливу на частотні сегменти.
Серед недоліків варто згадати:
- груба настройка (управління однією смугою обов'язково відбивається інших, нереальність точної локалізації частоти);
- Зміна кожної смуги фіксована (до 12 Дб);
- відсутність плавної зміни спектра (звук спотворюється через появу кросфейдів).
Налаштувати параметричні еквалайзери можна більш точно, ніж графічні моделі. Параметричний еквалайзер змінює не всі доріжки, а лише одну за декількома параметрами:
1) робоча частота – це частота, від якої здійснюється відлік роботи еквалайзера. Вибирається робоча частота, забирається резонанс, без змін решти спектра.
2) тип фільтра. Фільтр, який керує частотним спектром, може бути:
- обрізним (відсікає високі або низькі частоти, що знаходяться за значенням заданої кривої. Тільки прибирає, нічого не додаючи до композиції)
- шельфовим (рівномірно трансформує частотний діапазон вище або нижче встановленої частоти, в результаті зменшуючи амплітуду. Даний вид фільтра зменшує однаково гучність як через одну октаву, так і через п'ять. Здатний працювати як у «+», так і в «—», що означає не тільки відсікання зайвого, але і можливість надати звуку спеціальне забарвлення)
- смуговим (керує частотами у заданому спектрі на певну кількість Дб із встановленим графіком кривої).
3) добротність вказує на ширину горба чи провалу у сфері робочої частоти. Високий рівень добротності показує тонку смугу частот, яку впливає ручка чутливості.
4) чутливість характеризує кількість децибелів, куди змінюється амплітуда звучання робочої частоти.
Еквалайзер змішаного типу зустрічаються в мікшерних консолях. Також зустрічаються гібриди — параграфічні аксесуари, що є графічним еквалайзером із регулюванням добротності.
Купити процесор та еквалайзер можна у нас, адже у каталозі компанії Slight представлено сучасне звукове обладнання. Ми пропонуємо придбати якісні пристрої за доступною ціною. Також у наших фахівців ви зможете проконсультуватися в питаннях з приводу звукового обладнання, що вас цікавлять. Ми будемо раді допомогти!